| Meetperiode | Utrecht | Nederland |
|---|---|---|
| 2020 | 38.000 | 433.000 |
| 2021 | 41.000 | 449.000 |
| 2022 | 45.000 | 473.000 |
| 2023 | 45.000 | 510.000 |
| 2024 | 50.000 | 552.000 |
| 2025 | 49.000 | 555.000 |
CBS publiceert de aantallen in duizenden. Voor leesbaarheid zijn ze met duizend vermenigvuldigd. CBS StatLine 86277NED; selectie A000209, PV26.
De meetpunten voor Utrecht
Het verloop in Utrecht begint bij 38.000 in 2020 en bereikt 49.000 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +3.000, +4.000, 0, +5.000, -1.000 werkenden. De grootste absolute stap voor Managers valt tussen 2023 (45.000) en 2024 (50.000). In deze selectie geldt 2020 met 38.000 als laagste meetpunt, en 2024 met 50.000 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 1.000 onder dat maximum en 11.000 boven het minimum van Utrecht.
Hoe verhoudt Managers zich tot het gebied?
Van 2020 tot 2025 verschoof het totaal voor Utrecht van 742.000 naar 797.000 werkenden. De verandering binnen Managers was +11.000, bij een totale regionale beweging van +55.000. In 2020 kwam de categorie daarmee uit op 5,12 procent van Utrecht en in 2025 op 6,15 procent. Binnen dezelfde regio heeft Transport en logistiek beroepen een bijna zo grote telling (45.000), vanuit 48.000 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Welke beroepsklassen veranderden in hetzelfde gebied?
Bij Technische & ICT beroepen in Utrecht verandert de geschatte omvang tussen 2020 en 2025 van 133.000 naar 152.000 werkenden. De beweging van +19.000 is de grootste toename of de kleinste afname onder de overige opgenomen klassen. Aan het andere uiteinde gaat Creatieve, agrarische, overige beroepen van 44.000 naar 37.000 (-7.000). Voor Managers zelf is het verschil +11.000 werkenden. De drie aantallen geven geen overstapstromen tussen beroepen.
Van alle Nederlandse werkenden binnen Pedagogische beroepen woont naar schatting 8,97 procent in Utrecht (65.000 op 725.000). Voor jouw selectie Managers is dat 8,83 procent. In een kennismakingsprogramma kan Technische & ICT beroepen daarom ter sprake komen als afzonderlijke beroepsachtergrond. Of een inwoner uit Utrecht de stap naar zelfstandig ondernemerschap wil zetten, vergt een eigen gesprek.
Van Utrecht naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Managers in 2025 555.000 werkenden; in 2020 waren het er 433.000. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +28,2%, tegenover +28,9% voor Utrecht. In absolute aantallen ligt Nederland +122.000 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Utrecht in de nationale reeks gaat van 8,78 naar 8,83 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Managers binnen het regionale totaal van 797.000.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Managers en een beschikbare beginmeting zijn er 4 met een hogere eindstand dan Utrecht. De stand van 49.000 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Overijssel met 35.000, gevolgd door Gelderland met 64.000. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 4,04 procent in Groningen tot 6,34 procent in Noord-Holland. Ter vergelijking staat Utrecht op 6,15 procent voor Managers.
Vertaal beroepservaring naar een waarneembare handeling
Vraag in een profielgesprek over Managers in Utrecht naar één zelfstandig genomen beslissing. Leg er een tweede herkomstprofiel naast, bijvoorbeeld Transport en logistiek beroepen, met afgerond 45.000 werkenden in Utrecht. Hoe anders zag de opdracht eruit voor iemand uit dat tweede werkveld? Gebruik de vergelijking met Overijssel (35.000 bij Managers) om de keuze van het gespreksgebied te bespreken. De inwonerstelling bewijst geen beschikbaarheid en is ook geen telling van banen op de werkplek.




