| Meetperiode | Achterhoek | Nederland |
|---|---|---|
| 2020 | 7.000 | 433.000 |
| 2021 | 7.000 | 449.000 |
| 2022 | 8.000 | 473.000 |
| 2023 | 8.000 | 510.000 |
| 2024 | 9.000 | 552.000 |
| 2025 | 9.000 | 555.000 |
CBS publiceert de aantallen in duizenden. Voor leesbaarheid zijn ze met duizend vermenigvuldigd. CBS StatLine 86277NED; selectie A000209, AM09.
De meetpunten voor Achterhoek
Het verloop in Achterhoek begint bij 7.000 in 2020 en bereikt 9.000 in 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen 0, +1.000, 0, +1.000, 0 werkenden. De grootste absolute stap voor Managers valt tussen 2021 (7.000) en 2022 (8.000). In deze selectie geldt 2020 met 7.000 als laagste meetpunt, en 2024 met 9.000 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 2.000 boven het minimum van Achterhoek.
Hoe verhoudt Managers zich tot het gebied?
Van 2020 tot 2025 verschoof het totaal voor Achterhoek van 157.000 naar 165.000 werkenden. De verandering binnen Managers was +2.000, bij een totale regionale beweging van +8.000. In 2020 kwam de categorie daarmee uit op 4,46 procent van Achterhoek en in 2025 op 5,45 procent. Binnen dezelfde regio heeft Creatieve, agrarische, overige beroepen een bijna zo grote telling (8.000), vanuit 10.000 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Welke beroepsklassen veranderden in hetzelfde gebied?
Bij Bedrijfseconomische en administratieve beroepen in Achterhoek verandert de geschatte omvang tussen 2020 en 2025 van 26.000 naar 30.000 werkenden. De beweging van +4.000 is de grootste toename of de kleinste afname onder de overige opgenomen klassen. Aan het andere uiteinde gaat Transport en logistiek beroepen van 13.000 naar 11.000 (-2.000). Voor Managers zelf is het verschil +2.000 werkenden. De drie aantallen geven geen overstapstromen tussen beroepen.
Van alle Nederlandse werkenden binnen Zorg en welzijn beroepen woont naar schatting 1,81 procent in Achterhoek (26.000 op 1.440.000). Voor jouw selectie Managers is dat 1,62 procent. In een kennismakingsprogramma kan Bedrijfseconomische en administratieve beroepen daarom ter sprake komen als afzonderlijke beroepsachtergrond. Of een inwoner uit Achterhoek de stap naar zelfstandig ondernemerschap wil zetten, vergt een eigen gesprek.
Van Achterhoek naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Managers in 2025 555.000 werkenden; in 2020 waren het er 433.000. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +28,2%, tegenover +28,6% voor Achterhoek. In absolute aantallen ligt Nederland +122.000 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Achterhoek in de nationale reeks gaat van 1,62 naar 1,62 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Managers binnen het regionale totaal van 165.000.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 35 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Managers en een beschikbare beginmeting zijn er 25 met een hogere eindstand dan Achterhoek. De afgeronde telling 9.000 komt voor bij 4 gebieden. Het dichtst in absolute aantallen komt Drechtsteden met 9.000, gevolgd door Noord-Limburg met 9.000. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 4,19 procent in Groningen tot 7,35 procent in Gooi en Vechtstreek. Ter vergelijking staat Achterhoek op 5,45 procent voor Managers.
Vertaal beroepservaring naar een waarneembare handeling
Vraag in een profielgesprek over Managers in Achterhoek naar één zelfstandig genomen beslissing. Leg er een tweede herkomstprofiel naast, bijvoorbeeld Creatieve, agrarische, overige beroepen, met afgerond 8.000 werkenden in Achterhoek. Hoe anders zag de opdracht eruit voor iemand uit dat tweede werkveld? Gebruik de vergelijking met Drechtsteden (9.000 bij Managers) om de keuze van het gespreksgebied te bespreken. De inwonerstelling bewijst geen beschikbaarheid en is ook geen telling van banen op de werkplek.




